Закон України «Про пробації» подолав п’ятирічний рубіж
Пробація – це можливість для особи, яка вчинила правопорушення, змінитись без ізоляції від суспільства, отримати необхідну підтримку на шляху до змін, зберегти сімейні стосунки, роботу та житло.
Пробація щодо неповнолітніх - це пробація щодо осіб у віці від 14 до 18 років, з урахуванням вікових та психологічних особливостей неповнолітніх, яка спрямована на забезпечення їх нормального фізичного і психічного розвитку, профілактику агресивної поведінки, мотивацію позитивних змін особистості і поліпшення соціальних відносин.
Ювенальна пробація до підлітка застосовується ще на початковому етапі, коли неповнолітній лише обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та коли щодо нього складається досудова доповідь. І зазвичай завершується пробаційним наглядом.
Із впровадженням пробації робота із неповнолітніми правопорушниками вийшла на якісно новий рівень. З урахуванням вікових особливостей були розроблені спеціальні інструменти: оцінка ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, досудова доповідь, пробаційні програми.
Підлітками, що перебувають у конфлікті із законом, у місті Рівне опікується сектор ювенальної пробації. Головна ідея функціонування сектору– не покарати, а допомогти в реабілітації й ресоціалізації неповнолітнього, вона реалізується через застосування системи альтернативних видів покарань у комбінації з наглядовими та соціально-виховними заходами. До соціально-виховної роботи із засудженими неповнолітніми також залучаються батьки або їх законні представники. Тому ювенальна пробація є тією дієвою системою наглядових, соціальних, виховних і профілактичних заходів, яка дає змогу здійснювати ефективне запобігання злочинності неповнолітніх.
Ключовим моментом ювенальної пробації м. Рівне є те, що ресоціалізація й виправлення засуджених неповнолітніх відбувається в громаді, без ізоляції від суспільства, відриву від сім’ї, спілкування з однолітками, що запобігає завданню шкоди психоемоційному стану особи та не призводить до деформації свідомості й цінностей.
Підтримка психологічного стану дітей, які опинилися в конфлікті із законом, – дуже важлива місія, яку нині виконує сектор ювенальної пробації м. Рівне.
В період існування сектору ювенальної пробації м. Рівне через пробацію пройшли 37 неповнолітніх осіб. Для виконання поставлених завдань сектор ювенальної пробації залучає партнерів, серед яких громадська організація «Фонд молодіжних ініціатив «Крила», місцева служба у справах дітей, територіальні центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, громадська організація «Центр підтримки громадських ініціатив «Чайка», Рівненський обласний благодійний фонд «Наше майбутнє», Рівненська міська організація «Товариство Червоного Христа України», Рівненський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги .
До соціально-виховної роботи з неповнолітніми суб’єктами пробації з метою надання всебічної соціальної, юридичної та психологічної допомоги і підтримки також залучаються волонтери.
Працівники сектору ювенальної пробації спільно з патрульною поліцією та представниками юстиції Рівного систематично здійснюють профілактичну та перевентивну роботу серед учнівської та студентської молоді в навчальних закладах різних рівнів у форматі бесід, лекцій, відеолекторіїв, брей-рингів.